Hamilelikte İlk Üç Ay Neler Yapılmalı/Yapılmamalı ( Birinci Trimester)

| 0 Yorum

Sabah uyanıyorsunuz her şey aynı, ama aynı zamanda hiçbir şey aynı değil 🙂 Evet işte benim öğrendikten sonraki ilk sabahım aynen böyle olmuştu. Tamam kabul ediyorum uyandığımda zıplayarak hoplayarak başladım güne 🙂

Burada size Prof. Dr. bilgilerimle sizi aydınlatacağım tarzında bir paylaşım yapmıyorum tabi ki sadece kendimle ilgili deneyimlerimden yola çıkarak belki bir nebze yardımcı bilgi vermiş olurum ya da ortak yaşadığımız bir duyguyu paylaşıyor olurum düşüncesiyle yazıyorum.

Öncellikle ilk üç ay gebeliğin diğer zamanlarına nazaran daha çok önem vermemiz gereken bir dönem çünkü maalesef erken düşüklerin zamanları bu döneme denk geliyor. Ama biz ne yapmıyoruz hiç bir zaman olumsuza odaklanmayıp güzele odaklanıyoruz ve elimizden geldiğince kontrollü davranıyoruz.

İlk haftanız da hemen doktora gitmek istemeyebilirsiniz veya iyi bir araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Ben ikinci haftamda doktorumu seçmiştim çünkü arkadaşlarımın bir kaçı yakın zamanda doğum yapmıştı ve çok memnundu bende bu referansla gittim ve gittiğim anda çok memnun kalmıştım.

Doktor seçiminizde gerçekten de önemli olan şey aranızda bağ kurulması ve ona güvenmeniz. Bunu muhakkak önceliğiniz arasına alın.

Hastane, doktor seçiminizi yaptınız sıra geldi ben şimdi nasıl bir gündelik hayat yaşayacağım düşüncesiyse eğer, doktorunuzun size özel her hangi bir durumu yoksa (riskli gebelik, anne adayında ki özel sebepler gb.) yapmanız gereken ilk şey ağır şeylerden uzaklaşmak. Ben masa başı bir işte çalıştığım için zaman zaman kısa yürüyüşler yapmam koşuluyla doktor herhangi bir engel bulmadı bende ama yinede evde veya işte masa çekmek, ağır şeyler kaldırmak, yukarı uzanmak yasak!

Yeme – içme düzenine gelirsek eğer araştırmalarım ve doktorumun da önermesiyle bir kaç önemli nokta dışında bana istediğimi abartmadan yiyebileceğimi ve içebileceğimi söyledi.

Yasaklı listeye gelince bir süre sizlere veda edeceğiz

 • Alkol
 • Sigara (bence komple bırakın gitsin)
 •  Çiğ Et (şarküteri , sushi , az pişmiş et çeşitleri)
 • Civa oranı yüksek deniz mahsülleri (özellikle balık yemek çok önemli ama civa oranına muhakkak dikkat edin)
 • Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri
 • Asitli olacak tüm içecekler (soda dahil)
 • Bitki çayları (kontrollü ve dozunda içilirse sıkıntı yok)
 • Kafeinli ürünler (bir süre kafeinsiz kahvelerle dost oldum)
 • Doktorun önermediği bütün ilaç ve benzeri ürünler

Günlük yaşamda ise;

 • Ağır hareketler
 • Ağır sporlar (yürüyüş yaparken de zorlanmadan hafif tempoda)
 • Saç boyası
 • Yukarıya doğru uzanarak bir iş yapmak
 • Sigara içilen ortamlarda bulunmak

Söylemiş olduğum bu maddeler tamamen kendi hamileliğimde yapmış veya yapmamış olduğum şeylerdir. Muhakkak yinede doktorunuzla konuşmadan birebir bunları yapmazsanız çok sağlıklı hamilelik geçirebilirsiniz diyemem keşke diyebilsem 🙂 Ama genel olarak bu maddeler dünya çapındaki tüm hamileler için geçerli olan mini yasaklar aslında.

Aklınıza ne gelirse gelsin ben bazen o kadar komik şeyler düşünüyordum ki şu bu yenir mi içilir mi diye, gerçekten öyle o kadar komik şeylerdi ki hepsini doktoruma soruyordum. O da bana gayet olumlu şekilde rahatlatıcı cevaplar veriyordu. Hatta whatsapp üzerinden 24 saat kendisine mesaj atma olasılığım vardı. Siz de doktorunuzla lütfen sıkı bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz, yanında çekinmeyeceğiniz bir bağ kurmaya çalışın veya bu bağı kurabileceğiniz bir doktorla görüşün.

Bunun dışında tedirginliklerimiz hep oluyor hep olacak ta. İçinizde büyüyen mucizevi insana alışın onunla muhabbet edin, neşeli olun hem diğer iş güçleri kafanıza takmayın hamilelik başkasına iş yığmak için mükemmel bir zaman, bunun bir kere keyfine vardınız mı hiç bitmesin isteyeceksiniz emin olun 🙂

Bana sormak istediğiniz veya yazıma eklemek istediğiniz tüm yorum ve görüşlerinizi paylaşırsanız hem beni mutlu edersiniz hem de yazımı okuyan diğer okuyucularıma da destek olmuş olursunuz.

Hey Gebiş Aramıza Hoş Geldin 🙂